top of page
Zdjęcie autoraWiktor Szyszkowski

Detailing wnętrza samochodu – jak sprzątać środek, aby unikać błędów?

Czyste wnętrze samochodu to nie tylko kwestia estetyki, ale też komfortu jazdy. Nic dziwnego, że coraz więcej kierowców decyduje się na detailing wnętrza, by ich auto prezentowało się jak nowe. Ale jak zrobić to poprawnie? Jakich błędów unikać?


Co obejmuje czyszczenie wnętrza auta?

Detailing wnętrza to nie tylko odkurzanie i przetarcie deski rozdzielczej. To kompleksowa pielęgnacja, która ma na celu usunięcie wszelkich zabrudzeń, przywrócenie świeżości i zabezpieczenie materiałów przed dalszym użyciem. W ramach detailingu wnętrza zazwyczaj wykonuje się:


  • dokładne odkurzanie całego wnętrza – w tym foteli, podłóg, schowków i trudno dostępnych miejsc,

  • czyszczenie tapicerki – zarówno materiałowej, jak i skórzanej,

  • pielęgnację plastików, kokpitu i innych elementów wyposażenia,

  • pranie dywaników oraz mat,

  • odświeżenie i zabezpieczenie wnętrza specjalnymi środkami ochronnymi.


Podchodząc do tego w ten sposób, możemy mieć pewność, że jazda znowu będzie maksymalnie komfortowa.



D.S. Cars auto detailing Grudziądsz Toruń – czyszczenie auto w środku


Czy tapicerkę da się wyczyścić?

Często zdarza się, że kierowcy rezygnują z czyszczenia tapicerki, obawiając się, że plamy i zabrudzenia nie znikną lub że czyszczenie może uszkodzić materiał. Nic bardziej mylnego! Współczesne metody czyszczenia, takie jak ekstrakcja, pranie parowe czy użycie specjalistycznych preparatów, pozwalają na skuteczne usunięcie nawet głęboko osadzonych zabrudzeń.

Warto jednak pamiętać, by stosować środki przeznaczone do konkretnego rodzaju tapicerki. Materiały tekstylne i skórzane wymagają innej pielęgnacji. W przypadku skórzanej tapicerki, oprócz czyszczenia, konieczne jest jej regularne nawilżanie i zabezpieczanie, aby uniknąć pękania i blaknięcia.


Pamiętaj o plastikach i kokpicie!

Chociaż wyczyszczenie plastików i kokpitu to zupełna podstawa, kierowcy często robią to w niewłaściwy sposób. Liczy się tutaj przede wszystkim dobry dobór środków. Najlepiej robić to delikatną mikrofibrą i preparatem dedykowanym do jego czyszczenia. Dodatkowo miejsca takie, jak kratka wentylacyjna czy cup holder lepiej czyścić miękkim pędzelkiem. Będzie to wygodniejsze i dokładniejsze.


Ale większość preparatów nie tylko czyści. Tworzą również warstwę ochronną, która zmniejsza przyciąganie kurzu i nadaje powierzchniom przyjemny dla oka połysk. Jednak unikaj używania środków z dużą ilością silikonów, które mogą sprawić, że elementy będą się kleić lub stwarzać odblaski na szybie podczas jazdy.


Jak doczyścić dywaniki i podłogę w samochodzie?

Dywaniki i podłoga samochodu to miejsca, które zbierają najwięcej brudu – błoto, piasek, okruszki, a nawet wilgoć mogą powodować nieprzyjemne zapachy i niszczyć wnętrze. Najlepszym rozwiązaniem jest ich regularne pranie i późniejsze zabezpieczanie. Gumowe dywaniki są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości.  Ale to nie oznacza, że materiałowych nie da się wyczyścić.

Aby doczyścić dywaniki i podłogę, zacznij od dokładnego odkurzania. Następnie zastosuj odpowiednie środki czyszczące, które pomogą usunąć trudniejsze zabrudzenia. Pranie parowe to jedna z najskuteczniejszych metod, która pozwala usunąć brud, plamy i bakterie, pozostawiając wnętrze świeże i higieniczne.


5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page