Który z kierowców nigdy nie miał choć małej ryski na lakierze? Raczej taka osoba nie istnieje. Drobne zarysowania to w zasadzie standard i każdy z nas liczy się z tym, że po wielu przejechanych kilometrach, zaczną się pojawiać. Ale co, gdy są już dość widoczne? Jak najłatwiej sobie z tym poradzić? A może da się temu zapobiec zawczasu?
Jakie są rodzaje rys na lakierze auta?
Na szczęście z zarysowaniami na samochodzie można sobie poradzić. Ale zanim zaczniesz polerować lakier na własną rękę, warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów rys. Jak wiadomo, mogą być małe i ledwo widoczne oraz te głębsze, po które nie trzeba się specjalnie przyglądać. Ma to o tyle duże znaczenie, że należy podejść do nich zupełnie inaczej i sięgać po inne rozwiązania.
Tylko czym tak właściwie różni się subtelne draśnięcie od bardziej poważnych?
Czym jest „tylko drobne zarysowanie”?
Jak sama nazwa mówi, nie jest ona zbyt dużym problemem. Zazwyczaj nie oznacza uszkodzenia głębszych warstw lakieru czy tym bardziej blachy. Najczęściej powstaje na wskutek uderzeń drobnych kamyków czy piasku unoszącego się z drogi w trakcie jazdy.
Tutaj dobrze dodać, że częstym powodem takich zarysowań jest korzystanie z myjni automatycznych. Bardzo często na szczotkach pozostaje właśnie drobny pył i brud z innych samochodów. A intensywne pocieranie ich na lakierze naszego auta to nic innego jak nowe rysy.
Grubsze rysy na samochodzie, czyli jakie?
Chociaż, gdy już na aucie powstaje jakiekolwiek zarysowanie czy uszkodzenie, każdy z nas modli się, aby to nie było nic wielkiego, nie zawsze mamy takie szczęście. Z reguły powstają one przez przetarcia czy stuknięcia, a ich renowacja wymaga już czegoś więcej niż zwykłego polerowania.
Charakteryzują się tym, że sięgają znacznie głębiej – do podkładu, a czasem nawet do samej blachy.
Sposoby na usunięcie drobnych rys
Mimo że każda nowa rysa na aucie sprawia, że od razu robi się nam gorąco, nie ma powodu do obaw – oczywiście o ile, nie jest zbyt poważna. Delikatne rysy są często łatwe do usunięcia. Trzeba jedynie wiedzieć, jak należy się za to zabrać.
Jedną z najskuteczniejszych metod jest klasyczne polerowanie lakieru auta. Ważny jest tylko dobór odpowiedniego sprzętu. Liczy się wysokiej klasy pasta polerska oraz narzędzie, którego będziemy do tego używać.
Jeżeli robimy to w domowych warunkach, raczej sięgniemy po delikatną szmatkę. Natomiast bezpieczniejszym sposobem jest odwiedzenie punktu auto detailingowego, który użyje do tego dedykowanej polerki.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Z lakierem jest podobnie jak ze zdrowiem. Lepiej jest zapobiegać niż później leczyć. Dlatego najlepszym, co możesz zrobić ze swoim lakierem, jest jego zabezpieczenie. Wtedy nowe zarysowania przestają być dla Ciebie problemem, ponieważ dobrze dobrana folia lub preparat stworzy na karoserii warstwę ochronną.
Ale które z nich wybrać? Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Doskonałą ochroną lakieru auta jest powłoka grafenowa, czyli najtwardszy materiał na świecie. Bezbarwna folia ochronna PPF również zda egzamin. Stosuje się ją najczęściej na najbardziej narażone na uszkodzenia miejsca pojazdu właśnie ze względu na jej odporność i zdolność do regeneracji. A jeżeli wolisz bardziej klasyczne metody, powłoka ceramiczna spełni Twoje oczekiwania.
Jeśli chcesz na to postawić, skontaktuj się z nami. Nasza firma auto detailingowa w Grudziądzu pomoże Ci uchronić Twój lakier przed przyszłymi wyzwaniami, które stawia mu droga.
A co z głębszymi rysami?
Jednak co w przypadku, gdy rysa jest nieco poważniejsza? Wówczas działa to trochę inaczej. Na samym początku trzeba ją wypolerować, a później nałożyć nową warstwę lakieru.
Warto mieć na uwadzę to, że rysa rysie nierówna. Najlepiej, aby w pierwszej kolejności spojrzał na nią detailer. Chyba że wydaje się być bardzo głęboka – wtedy lepiej udać się do lakiernika.
Każde uszkodzenie czy zarysowanie sprawia, że samochód traci swoją elegancję i charakter. Ale pomimo tego, istnieją pewne sposoby na to, by przywrócić styl z pierwszych dni.
コメント